Strategija zaštite životne sredine je krovni dokument javne politike u oblasti životne sredine kojom se definiše vizija, postavljaju ciljevi i usmeravaju mere i aktivnosti u ovoj oblasti za narednih deset godina koje direktno utiču na zdravlje i kvalitet života svih građana Srbije.
Ministarstvo zaštite životne sredine otvorilo je 4. decembra javnu raspravu o Predlogu Strategije zaštite životne sredine za period 2024 – 2033. godine i pratećeg Akcionog plana koja je završena 24. decembra 2024.
Međutim, ovo je još jedna javna prezentacija u Srbiji koja je sprovedena bez javnosti i u suprotnosti sa nacionalnim i međunarodnim standardima. Javna rasprava o Predlogu Strategije zaštite životne nije sprovedena u skladu sa Arhuskom konvencijom, kao ni sa direktivama o učešću javnosti i strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu.
Naime, javna prezentacija Predloga Strategije je održana u 9 sati ujutro, istog dana kada je objavljen poziv građanima za učešće u javnoj raspravi, 4. decembra 2024. godine. Javnost stoga nije obaveštena na vreme i nije imala mogućnost da prisustvuje javnoj prezentaciji, čime je narušena svrha samog učešća javnosti propisana Arhuskom konvencijom, kao i direktivama EU. Koalicija 27 (mreže čija je i ALHem članica) je u vezi sa tim izdala saopštenje u kojem je istaknuto da objavljivanje javnog poziva za javnu raspravu istog dana kada se javna prezentacija održava svakako nije adekvatan, blagovremen i efikasan način, niti predstavlja razuman vremenski rok koji bi javnosti omogućio pripremu za učešće.
U Predlogu Strategije je navedeno da u skladu sa principima i stubovima Zelene agende, Republika Srbija će se, u periodu od 2024. do 2033. godine, fokusirati na nekoliko ključnih oblasti:
1. Klimatske promene i dekarbonizacija: sa fokusom na smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) i prilagođavanje na izmenjene klimatske uslove, uz efikasnije korišćenje energije, kao i prelazak na čistije i obnovljive izvore energije.
2. Cirkularna ekonomija: sa fokusom na industrijsku simbiozu, iskorišćenje otpada, odgovornu reciklažu, održivu proizvodnju, inovacije, eko-dizajn, zelene javne nabavke i efikasnu upotrebu resursa.
3. Smanjenje zagađenja životne sredine: poboljšanje kvaliteta vazduha, vode i zemljišta, smanjenje industrijskog zagađenja i upravljanje rizikom, upravljanje hemikalijama, smanjenje buke u životnoj sredini, jonizujuće i nejonizujuće zračenje.
4. Zaštita biodiverziteta i ekosistema: zaštita i održivo upravljanje prirodnim resursima, uključujući održivo upravljanje i zaštitu šuma, zaštićenih područja i divljih vrsta.
5. Održivi prehrambeni sistemi i ruralni razvoj: uticaj poljoprivrede na životnu sredinu, bezbednost hrane, održiva proizvodnja hrane, organska hrana, upotreba specifičnih hemikalija (pesticidi i đubriva).
Organizacija ALHem je pripremila i blagovremeno dostavila primedbe, predloge za dopunu i izmenu ovog dokumenta Sekretarijatu Ministarstva zaštite životne sredine za oblast upravljanja hemikalijama koje možete videti OVDE, ali i u formatu objedinjenih komentara za nekoliko oblasti kao Koalicija 27.